Rozstrzygnięto wyniki drugiego naboru wniosków w Programie współpracy międzyregionalnej Interreg Europa na lata 2021-2027.  Wśród pozytywnie ocenionych wniosków  znalazły się dwa projekty z udziałem beneficjentów z Warmii i Mazur.

Komitet Monitorujący Interreg Europa zatwierdził 78 projektów spośród 146 wniosków otrzymanych w drugim naborze, zakończonym w czerwcu tego roku. Wśród dofinansowanych znalazły się dwa projekty z udziałem partnerów z województwa warmińsko-mazurskiego zaś w jednym z nich partner z regionu pełni rolę lidera konsorcjum:

  • Lokalna Grupa Działania "Południowa Warmia" (jako partner wiodący projektu) otrzymała 262 tys. EUR dofinansowania z EFRR w ramach projektu INSPIRE, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych i inteligentnych instrumentów polityki dla obszarów wiejskich. W projekcie uczestniczy 8 podmiotów z 7 państw (Polska, Niemcy, Hiszpania, Łotwa, Irlandia, Włochy, Węgry). Projekt zakłada, że cyfryzacja i potencjał technologii informacyjno-komunikacyjnych są kluczowymi czynnikami umożliwiającymi społecznościom wiejskim przekształcenie się w bardziej innowacyjne, tj. bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i gości, jednocześnie  przeciwdziałając depopulacji i degradacji  Odbędzie się to poprzez poprawę instrumentów wsparcia zorientowanych na bardziej ukierunkowane i bardziej zintegrowane planowanie terytorialne, wykraczające poza sektorową interwencję środków EFRR , EFRROW i EFS. 
  • Gmina Miasto Ełk otrzymała 59 tys. EUR dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach projektu DAPHNE, którego celem jest dekarbonizacja służby zdrowia w regionach UE. W projekcie uczestniczy 8 podmiotów z 7 państw (Polska, Włochy, Irlandia, Belgia, Grecja, Rumunia, Szwecja), które na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym mają wypracować i wdrożyć polityki dotyczące lepszej dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej. W ramach zintegrowanego podejścia, DAPHNE usprawni projektowanie i wdrażanie takich działań jak: zaopatrzenie w energię, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, zarządzanie łańcuchem dostaw czy zarządzanie odpadami.

Kolejny trzeci już nabór w programie zaplanowano w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 r.

Program Interreg Europa 2021-2027 ma na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego instytucji publicznych, oferuje wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz umożliwia innowacyjne podejście projektowe w ramach pilotaży. Priorytety programu skupiają się wokół wszystkich celów polityki objętych interwencją funduszy unijnych na lata 2021-2027. Program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Więcej informacji https://www.interregeurope.eu/