Uprzejmie zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym dotyczącym rozpoznania kierunków transgranicznej oferty turystycznej i związanymi z nią działaniami infrastrukturalnymi infrastrukturalnych. Celem ankiety, która jest częścią badania „Kierunki i perspektywy rozwoju sektora turystycznego na pograniczu polsko-litewskim” jest m.in. ocena gotowości partnerów litewskich i polskich do wzmocnienia współpracy transgranicznej w sektorze turystycznym.

Prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej pod adresem https://forms.gle/BYgEn4SSA2F6kk9LA w terminie do 21 marca 2025r.

W przypadku pytań bądź wątpliwości prosimy o bezpośredni kontakt z autorką badania, panią prof. Joanną Kurowską Pysz - : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Za nami III posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa-Polska 2021-2027, na którym podjęto decyzje ws. projektów aplikujących w trzecim naborze wniosków.

Partnerzy z naszego regionu wezmą udział w 16 dofinansowanych projektach oraz 3 z listy rezerwowej, które zostały wybrane do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łączna kwota dofinansowania dla partnerów z województwa warmińsko-mazurskiego wyniesie ok. 9 mln euro uwzględniając listę rezerwową.

Dofinansowane projekty koncentrują się m.in. na poprawie stanu zbiorników wodnych, popularyzacji wspólnego, polsko-litewskiego dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnienia zarządzania kryzysowego na pograniczu. Beneficjenci z województwa warmińsko-mazurskiego zrealizują również wartościowe przedsięwzięcia transgraniczne w obszarze poprawy dostępności do usług zdrowotnych dzięki wprowadzeniu innowacyjnych technologii, w tym mobilnych punktów opieki medycznej.

Na uwagę zasługuje duża aktywność beneficjentów z subregionu olsztyńskiego, który został włączony do obszaru Programu Litwa-Polska w ubiegłym roku. Beneficjenci z tego subregionu zrealizują łącznie 5 projektów wybranych w III naborze wniosków. Dotyczą one m.in. transgranicznych inicjatyw na rzecz wzmocnienia ochrony granic Litwy i Polski oraz zwalczaniu dezinformacji w przestrzeni medialnej. Ma to znaczenie zwłaszcza w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej co szczególnie oddziałuje na terytorium pogranicza Polski i Litwy.

Pełna lista dofinansowanych projektów z udziałem partnerów z naszego regionu znajduje się tutaj.

Wspólny Komitet Monitorujący podjął również decyzję o zorganizowaniu kolejnego, dedykowanego naboru w ramach Priorytetu „Promowanie dobrostanu środowiskowego”, który powinien rozpocząć się w I kwartale 2026 roku. Decyzja ta ma związek z wykorzystaniem środków we wszystkich pozostałych priorytetach Programu Interreg Litwa-Polska.

Już teraz zachęcamy samorządy i instytucje zainteresowane polsko-litewską współpracą transgraniczną Interreg do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym (RPK) Programu Litwa-Polska działającym w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, gdzie można uzyskać wsparcie m.in. w poszukiwaniu litewskiego partnera do projektu, dopasowaniu koncepcji projektowej do zasad Programu oraz w innych sprawach związanych z przygotowaniem aplikacji projektowej. Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 23/4.

20250226 09353020250226 09353020250226 09353020250226 09353020250226 093530

W miniony piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z reprezentantami samorządów wchodzących w skład Stowarzyszenia Uzdrowisk Warmii i Mazur. 

Na spotkaniu przedstawiono ofertę Programów Interreg Litwa-Polska oraz Interreg Południowy Bałtyk, z której mogą skorzystać miejscowości uzdrowiskowe z naszego regionu.

Ciekawa dyskusja o pomysłach na projekty, pozytywna energia do działania - to wszystko zwiastuje że w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać interesujących projektów transgranicznych opartych o bogactwo walorów naturalnych i turystykę uzdrowiskową Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Zachęcamy interesariuszy z naszego regionu, w tym stowarzyszenia, organy publiczne, grupy samorządów lokalnych czy organizacje pozarządowe do skorzystania z konsultacji, które oferuje Interreg Warmia i Mazury. To doskonała okazja, aby poznać szczegóły dostępnej oferty Programów Interreg i postawić pierwszy krok na drodze do rozwoju swoich pomysłów projektowych w międzynarodowym środowisku!

061f8568 3f23 4d52 a3c8 d7d2f505cd62

892dcf4c f3a5 423f 9d65 11e9cacaff59

aa531667 7d44 48e1 9bfc 410469eef604

1cb9e301 e838 4bb1 99a1 155b24f0c4fb

 Instytucja publiczna Agencja Zarządzania Projektami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z siedzibą w Wilnie na Litwie (zwana dalej „Zamawiającym”) ogłasza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługi eksperta budowlanego do przeprowadzenia oceny dokumentacji technicznej projektów w ramach Programu Interreg VI A Litwa-Polska 2021-2027 (zwanego dalej „Programem”).

Usługi eksperta budowlanego obejmować będą następujące elementy:

  1. Ocena dokumentacji technicznej złożonej do w odpowiedzi na nabory wniosków ogłaszane przez Program.
  2. Weryfikacja zmian wprowadzonych do dokumentacji technicznej.
  3. Kontrola robót budowlanych/remontowych w miejscu ich realizacji.

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik Nr 1 Specyfikacja techniczna usług eksperta  budowlanego.

Zainteresowane osoby, które spełniają wymagania, powinny przesłać swoje oferty pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 listopada 2024 roku. Prosimy o skorzystanie z załączonego formularza zgłoszeniowego w celu przedstawienia oferty. Ofertę należy złożyć w formie podpisanego elektronicznie dokumentu lub zeskanowanego dokumentu podpisanego fizycznie.

Dokumenty niezbędne do złożenia ofery znajdują się tutaj>.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt ze Wspólnym Sekretariatem Programu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W Olsztynie odbyło się regionalne spotkanie informacyjne „Jaki Program Litwa-Polska po 2027r. ? Punkt widzenia interesariuszy z Warmii i Mazur” , w którym wzięło udział blisko 70 uczestników reprezentujących samorządy lokalne, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe.

Podczas spotkania zaprezentowano harmonogram oraz założenia procesu konsultacyjnego dotyczącego przyszłego Programu Litwa-Polska po 2027 roku oraz przedstawiono rezultaty , dobre praktyki , jak również szanse rozwojowe wynikające z dotychczasowej realizacji projektów transgranicznych Programu w województwie warmińsko-mazurskim.

Kulminacyjnym punktem agendy była dyskusja, podczas której uczestnicy spotkania przedstawili swoje propozycje, spostrzeżenia, opinie oraz rekomendacje dotyczące przyszłości polsko-litewskiej współpracy transgranicznej Interreg. W trakcie wydarzenia odbyły się również  spotkania grup fokusowych z udziałem partnerów społecznych oraz młodzieży, reprezentowanej przez członków Sejmiku Młodzieżowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podczas których omówiono w szczegółach zagadnienia związane z dalszą realizacją Programu Litwa-Polska po 2027 roku. Przedstawione opinie zostaną poddane analizie i wzięte pod uwagę w trakcie procesu konsultacyjnego.

Organizatorami spotkania było litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pełniące funkcję Instytucji Zarządzającej Programu przy wsparciu Agencji Zarządzania Projektami w Wilnie oraz Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Litwa-Polska w Olsztynie.

Przypominamy również o możliwości wzięcia udziału w ankiecie on-line dotyczącej przyszłości Programu Litwa-Polska 2021-2027. Zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz przedstawicieli samorządów, instytucji, jak również organizacji pozarządowych z naszego regionu do wzięcia udziału w badaniu.

Linki do kwestionariuszy (aktywne do 25 października br.)

INTERREG Litwa-Polska. Kwestionariusz dla interesariuszy Programu

INTERREG Litwa-Polska. Kwestionariusz dla mieszkańców

Prezentacje ze spotkania

Harmonogram_i_założenia_procesu_konsultacyjnego_LT-PL.pdf

_Prezentacja_Dobre_praktyki_szanse_rozwojowe_doświadczenia__.pdf

Zachęcamy instytucje i potencjalnych partnerów projektów, zainteresowanych polsko-litewską współpracą transgraniczną Interreg do kontaktu z pracownikami Regionalnego Punktu Kontaktowego (RPK) Programu Litwa-Polska przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, gdzie można uzyskać wsparcie m.in. w poszukiwaniu litewskiego partnera do projektu, dopasowaniu koncepcji projektowej do zasad Programu oraz w innych sprawach związanych z przygotowaniem aplikacji projektowej. Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 23/4.