Zainteresowani rozwojem przygranicznych przedsięwzięć mają szansę wziąć udział w sesji informacyjnej na temat inicjatywy b-solutions dedykowanej regionom przygranicznym. Wydarzenie obędzie się w formule on-line 28 czerwca br. i skierowane jest do samorządów i struktur transgranicznych zainteresowanych uzyskaniem bezpośredniego i specjalistycznego wsparcia prawnego w celu znalezienia rozwiązań administracyjnych i prawnych w usuwaniu przeszkód utrudniających współpracę z sąsiadami.
Organizatorem wydarzania 28 czerwca (godz. 11:30-12:15) jest Stowarzyszenie Europejskich Regionów Przygranicznych (AEBR). Będzie to okazja do zapoznania się z projektem b-solutions, który umożliwił znalezienie rozwiązań dla ponad 140 przypadków przeszkód prawnych i administracyjnych wzdłuż granic Unii Europejskiej. Opis pierwszych 90 przypadków jest dostępny w bibliotece online.
Wspierając współpracę transgraniczną, b-solutions zajmuje się trudnościami napotykanymi
w regionach przygranicznych w różnych obszarach tematycznych, np.:
- współpraca instytucjonalna,
- usługi publiczne,
- rynek pracy,
- edukacja,
- Europejski Zielony Ład.
Napotykane trudności to przeszkody natury prawnej lub administracyjnej, które ograniczają współpracę transgraniczną. Te przeszkody mogą wpływać na wiele aspektów życia w regionach przygranicznych, takich jak: praca i dojazdy do niej, zarządzanie wspólnymi zasobami i obszarami chronionymi, wizyty u lekarza po drugiej stronie granicy. W województwie warmińsko-mazurskim potencjalne rozwiązania mogą dotyczyć pogranicza polsko-litewskiego i subregionu ełckiego.
Ze wsparcia b-solutions mogą korzystać:
- instytucje publiczne (gminy, regiony, uniwersytety, szpitale)
- oraz struktury transgraniczne, takie jak: euroregiony i europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej, które napotykają takie trudności na swoim terytorium.
Wsparcia w ramach inicjatywy b-solutions udzielają eksperci prawni odpowiedzialni za analizę barier i propozycję rozwiązań w studium przypadku. Uczestnictwo w tym procesie pomaga również podnosić świadomość współpracy transgranicznej wśród decydentów na wszystkich szczeblach.
Wnioski od zainteresowanych stron są na bieżąco weryfikowane i przekazywane do realizacji. Można je składać za pomocą prostego formularza internetowego w dowolnym języku europejskim.
Termin składania wniosków upływa 10 listopada 2023 roku.
Aby zarejestrować się na sesję informacyjną w środę 28 czerwca (godz. 11:30-12:15), kliknij tutaj.
Więcej informacji o naborze i link do złożenia wniosku znajduje się na stronie internetowej inicjatywy b-solutions .
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z myślą o beneficjentach współpracy terytorialnej organizuje spotkania informacyjne na temat bazy efektów projektów zrealizowanych w programach Interreg i Europejskim Instrumencie Sąsiedztwa. Spotkania kierowane są szczególnie do osób które przygotowują lub planują opracowanie wniosków projektowych do programów Interreg 2021-2027.
Odbędą się trzy spotkania informacyjne w formie on-line na platformie Zoom w następujących terminach:
- Spotkanie dotyczące transportu i dostosowania do zmian klimatu – 12 października 2022 r. od godz. 9:00 do 10:10
- Spotkanie na temat ochrony zdrowia i środowiska – 13 października 2022 r. od godz. 9:00 do 10:10
- Spotkanie dotyczące edukacji, kultury i turystyki – 14 października 2022 r. od godz. 9:00 do 10:10.
Rejestracja na spotkania potrwa do 7 października 2022 r.
Więcej informacji o spotkaniach, agenda oraz formularz rejestracyjny pod linkiem:
Programy Interreg perspektywy 2021-2027 będą wykorzystywały uproszczone metody rozliczania wydatków na szerszą skalę niż dotychczas. W tym celu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opracowało praktyczny dokument dla beneficjentów pt. Poradnik w zakresie uproszczonego rozliczania wydatków dla polskich beneficjentów programów Interreg 2021-2027.
Opracowanie w języku polskim zawiera wskazówki jak rozliczać wydatki na podstawie metod uproszczonych. Uwzględnia także zasady księgowego ujęcia przychodów z dofinansowania z programów zagranicznych w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach sektora finansów publicznych, a także wybrane zagadnienia podatkowe. Przewodnik jest także odpowiedzią na sygnalizowane przez beneficjentów obawy związane z księgowaniem kosztów uproszczonych.
Poradnik został szeroko skonsultowany m.in. z kontrolerami krajowymi, wybranymi beneficjentami oraz instytucjami programów
Jeśli planują Państwo realizację projektów Interreg w perspektywie 2021-2027 warto zapoznać się z poradnikiem i odpowiednio skalkulować przyszłe koszty projektu. Opracowanie ma charakter wspólny dla wszystkich programów Interreg, a szczegółowe metody zostaną przedstawione w podręcznikach beneficjenta poszczególnych Programów Interreg 2021-2027.
Zainteresowani współpracą transnarodową i międzyregionalną w ramach Interreg mogą rejestrować się już na spotkanie wprowadzające do programów Interreg Region Morza Bałtyckiego, Interreg Europa Środkowa i Interreg Europa, które odbędzie się w formule online 28 września br. w godz. 10:30 – 12:00. Organizatorem spotkania jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP.
Oferta tych programów jest skierowana do wszystkich polskich województw. O dofinansowanie mogą się ubiegać władze centralne, samorządy regionalne i lokalne, instytucje publiczne oraz sektor pozarządowy. Podmioty prywatne mogą uzyskać wsparcie unijne w programach Interreg Region Morza Bałtyckiego i Interreg Europa Środkowa. W trakcie spotkania omówione zostaną szczegółowo priorytety programów i wskazówki dotyczące przygotowania dobrych jakościowo projektów.
Na październik zaplanowano ogłoszenie kolejnych naborów wniosków w Programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027, zarówno projektów małych (wartość do 500 tys. EUR) - tu będzie można składać wnioski do stycznia 2023 r., jak i projektów głównych – nabór potrwa do marca 2023 r. Konkurs na małe projekty to nowa propozycja Programu, dedykowana w szczególności instytucjom, które wcześniej nie uczestniczyły w projektach transnarodowych. Dokładne daty naborów zostaną opublikowane po ich ogłoszeniu przez władze Programu.
Rejestracja na spotkanie dostępna pod tym linkiem:
Agenda spotkania: https://www.ewt.gov.pl/media/111029/Program.pdf
Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zbliża się rozpoczęcie nowej perspektywy finansowej UE 2021-2027 oraz uruchomienie programów współfinansowanych ze środków unijnych. Mając na uwadze szerokie zróżnicowanie dostępnych źródeł finansowania projektów niezwykle istotna w tym procesie jest komplementarność, czyli wzajemne uzupełnianie się dostępnych środków, zapewniając efektywność realizowanych przedsięwzięć.
Świadome tego wyzwania Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej RP z udziałem polskich regionów opracowało materiał informacyjny m.in. dla beneficjentów, który z pewnością okaże się przydatny w trakcie planowania inwestycji z uwzględnieniem ich komplementarności. Publikacja ta to swoisty podręcznik jak zapewnić komplementarność między programami współpracy terytorialnej znanymi jako Interreg, a programami regionalnymi (dawniej RPO) w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027.
Przedstawiamy Państwu nasze autorskie streszczenie rozwiązań w zakresie komplementarności, dzięki którym projekty w oparciu o programy regionalne i programy Interreg wspólnie będą mogły się przyczynić do zrównoważonego i spójnego rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego z wykorzystaniem dostępnej oferty środków ramach Interreg i programu regionalnego dla naszego województwa (Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur).
Komplementarność_programów_regionalnych_z_programami_Interreg_w_perspektywie_2021-2027.pdf