W Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 ogłoszono kolejne nabory wniosków, tym razem na dwa rodzaje projektów: regularne i małej skali. Wnioski projektowe można składać od 5 listopada 2024 do 4 lutego 2025.

Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 wspiera transgraniczną współpracę instytucji z nadmorskich i przyległych do nich regionów Polski, Niemiec, Litwy, Szwecji i Danii. W województwie warmińsko-mazurskim aktualnie obszar współpracy obejmuje subregiony elbląski i olsztyński.

Ogłoszony nabór to możliwość wsparcia projektów regularnych (budżet 1-2 mln EUR) w zakresie:

  • cyfryzacji w obszarze Południowego Bałtyku,

  • działań związanych z przechodzeniem na zieloną energię,

  • promowania zrównoważonego korzystania z zasobów wodnych,

  • rozwijania zrównoważonej turystyki,

  • wzmacniania zdolności do współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku.

Natomiast małe projekty (budżet do 200 tys. EUR) mogą ubiegać się o wsparcie  tylko w jednym działaniu – wzmacnianie zdolności do współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku.  

W tym naborze Program podkreśla jeszcze bardziej potrzebę zaangażowania nowych instytucji, które dotychczas nie brały udziału w projektach w perspektywie 2014-2020 i 2021-2027. Powinni oni stanowić przynajmniej 1/3 partnerstwa w danym projekcie. 

Ten wymóg to szansa na dołączenie do partnerstw m.in. instytucji z subregionu olsztyńskiego, który niespełna rok temu został formalnie włączony do obszaru Programu Południowy Bałtyk.  

Konsultacje w Regionalnym Punkcie Kontaktowym w Olsztynie:

Wszystkich zainteresowanych realizacją projektów transgranicznych w programie Południowy Bałtyk zapraszamy do konsultowania swoich pomysłów z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu w Olsztynie. Konsultacje realizowane są w trybie ciągłym w czasie trwania naboru, po wcześniejszym umówieniu wizyty, spotkania online lub dłuższych konsultacji telefonicznych.  

RPK planuje także organizację regionalnego spotkania informacyjnego, o szczegółach tego wydarzenia poinformujemy Państwa niebawem. 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.  89 521 93 24 

Jeśli poszukują Państwo partnerów zagranicznych do udziału w projekcie, zachęcamy do udziału w Forum poszukiwania partnerów, które odbędzie się 3 grudnia br. w Gdańsku. 

Partnerzy wiodący z województwa warmińsko-mazurskiego będą także mieli możliwość skonsultowania swoich pomysłów podczas regionalnych konsultacji z udziałem Wspólnego Sekretariatu Programu, które odbędą się 19 grudnia w Olsztynie. 

Szczegółowe informacje o naborze wniosków, pakiet dokumentów aplikacyjnych oraz formularze rejestracyjne na forum poszukiwania partnerów oraz regionalne konsultacje 19 grudnia w Olsztynie, dostępne są na oficjalnej stronie Programu

 

Wspólnie z Programem Interreg Południowy Bałtyk świętowaliśmy Dzień Współpracy Interreg 2024 podczas Dorocznego Wydarzenia w nadbałtyckim Stralsundzie w Niemczech.

Dzień Współpracy Interreg to seria dorocznych wydarzeń obchodzonych we wrześniu i wczesnym październiku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, kiedy to organizowane są różnorakie akcje promujące regiony i społeczności lokalne uczestniczące we współpracy transgranicznej.

Program Południowy Bałtyk, który umożliwia współpracę partnerom z Polski, Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji, w tym roku obchodził to święto podczas Dorocznego Wydarzenia, które odbyło się w  historycznym, hanzeatyckim mieście Stralsund w Niemczech w dniach 24-25 września.

Jak co roku, Doroczne Wydarzenie Programu posłużyło interesariuszom bałtyckiej współpracy jako znakomita platforma dialogu, refleksji i przyszłościowego myślenia koncentrując się na przewodnim temacie "Ewoluujące priorytety: Wyzwania i trendy w programie Interreg Południowy Bałtyk".

Częścią spotkania były m.in. warsztaty koncentrujące się na trzech przewodnich tematach:

  • Kształtowanie przyszłości Programu Interreg Południowy Bałtyk - podczas tej sesji przeanalizowano kluczowe wyniki ankiety przeprowadzonej od maja do lipca 2024 r. na temat przyszłości Programu, biorąc pod uwagę m.in. preferowane obszary zainteresowania oraz zmiany i wyzwania w regionie Południowego Bałtyku.
  • Najlepsze praktyki w zakresie wdrażania projektów - podczas warsztatów przedstawiono m.in. strategie współpracy w zakresie wdrażania projektów, wskazówki dotyczące najlepszych praktyk, a także sugestie usprawnienia współpracy i możliwej synergii między projektami.

  • Wzmocnienie komunikacji w projektach dzięki sztucznej inteligencji (AI) - w trakcie tego warsztatu uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób narzędzia AI mogą poprawić komunikację i produktywność projektów, w celu usprawnienia codziennej pracy i  zwiększenia wydajności.

Obchodom Dnia Współpracy Interreg 2024 został poświęcony szczególnie II dzień wydarzenia podczas interaktywnej gry (quizu z tematycznymi stacjami), która była m.in okazją do lepszego zapoznania się uczestników z subregionem olsztyńskim, dołączonym niedawno do obszaru Programu. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Olsztynie przygotował stację z pytaniami dedykowaną temu obszarowi z regionalnymi upominkami dla grup biorących udział w tej części wydarzenia.

Pierwsi partnerzy z subregionu olsztyńskiego dołączyli już do projektów wybranych podczas II naboru wniosków, są to: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Gmina Olsztynek. Liczymy, że oferta Programu okaże się interesująca dla kolejnych instytucji z naszego województwa. 

II dzień wydarzenia oferował także tradycyjnie możliwości networkingu i udziału w prezentacjach projektów poszukujących partnerów do projektów planowanych do złożenia w ramach 4 naboru wniosków podczas sesji „Project idea pitching and networking”.

Dowiedz się więcej o Programie Południowy Bałtyk na oficjalnej stronie Programu  i dołącz do nas podczas kolejnego Dorocznego Wydarzenia Programu, które odbędzie się w Danii  w 2025 r.  

 Youtube: Annual Event 2024 Stralsund
 

915 Logo Interreg Cooperation Day 1           Logo South Baltic CMYK Color

 

 20240924 133712 min20240925 121911 minIMG20240925112334 min

 IMG20240925112202 min

Rozpoczęły się prace nad przyszłością Programu Interreg Południowy Bałtyk  po roku 2027. Instytucje Programu zachęcają do podzielenia się opiniami na temat możliwości i wyzwań, które w przyszłości należy podjąć w formule współpracy transgranicznej w obszarze południowego Bałtyku.

 

Zachęcamy do wypełnienia jednego z dwóch krótkich formularzy online:

Formularze będą aktywne do końca czerwca.  

Program Południowy Bałtyk w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje subregiony elbląski i olsztyński. Do aktywnego udziału w badaniu ankietowym zachęcamy szczególnie interesariuszy z tego obszaru. Państwa opinia może mieć realny wpływ na przyszłą ofertę wsparcia Programu.    

Raport prezentujący wyniki badań zostanie przygotowany we wrześniu. Niewykluczone, że jesienią przeprowadzone zostaną dodatkowe konsultacje. Wyniki zostaną przekazane Komisji Europejskiej i posłużą m.in. do opracowania nowego programu.

W przypadku dodatkowych pytań o ankietę lub Program Południowy Bałtyk zachęcamy do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu Południowy Bałtyk w Olsztynie e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24.

 

 

Foto: Andreas Breitling źródło Pixabay

 Jeszcze do 26 czerwca potrwa nabór wniosków projektowych w trzecim rozdaniu Programu współpracy transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.  Dostępna kwota budżetu Programu to ponad 31 mln EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  

 

 

O wsparcie mogą ubiegać się inicjatywy transgraniczne w zakresie:

  • rozwoju transgranicznych produktów i usług zrównoważonej turystyki,
  • poszukiwania nowych rozwiązań cyfrowych, 
  • promowania zrównoważonego wykorzystania wody i zielonej energii,
  • budowania zdolności do współpracy międzynarodowej, networkingu i wymiany doświadczeń wśród instytucji mniej doświadczonych w realizacji przedsięwzięć transgranicznych.

Warto przypomnieć, że jest to pierwszy nabór na projekty regularne w Programie Południowy Bałtyk, w którym na pełnych prawach beneficjentów Programu mogą uczestniczyć także instytucje z subregionu olsztyńskiego, dołączonego do obszaru kwalifikowalnego Programu w grudniu 2023 r.

Tym samym, obszar Programu w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje obecnie dwa subregiony:  elbląski i olsztyński.

Wszystkie instytucje zainteresowane ofertą Programu Południowy Bałtyk zapraszamy do udziału w regionalnym webinarium pn. pn. Trzeci nabór wniosków w Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 – większy obszar i możliwości w województwie warmińsko-mazurskim,  które odbędzie się 6 czerwca br. w godzinach 10:00 – 12:40.

Podczas spotkania przedstawione zostaną m.in.:

  • możliwości oferowane przez Program instytucjom z subregionu olsztyńskiego,  
  • oferta Programu,
  • zasady 3 naboru.

Do udziału w roli prelegentów zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz partnerzy wiodący wybranych projektów, które otrzymały wsparcie w dotychczasowych naborach wniosków:  Gmina Rybno (projekt ISMA)  oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (projekt Baltic Biking Upgrade).

Zaproszeni beneficjenci opowiedzą o swoich dotychczasowych doświadczeniach i wyzwaniach, które zdecydowali się podjąć w formule projektu transgranicznego.

Szczegółowe informacje o webinarium i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie

Szczegółowe informacje o naborze wniosków

Program Południowy Bałtyk 2021-2027 wchodzi w zaawanasowany etap wdrażania. W zależności od poziomu zainteresowania i jakości złożonych aplikacji, obecny nabór może okazać się ostatnim na projekty regularne w perspektywie 2021-2027. Mając to na uwadze, tym bardziej zachęcamy wszystkich zainteresowanych do rozważania oferty Programu i udziału w regionalnym webinarium. 

Zachęcamy także do konsultowania pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 93 24.

Do 26 czerwca potrwa otwarty, trzeci już nabór wniosków w Programie Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk. Do dyspozycji potencjalnych beneficjentów jest ponad 31 mln EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dla zainteresowanych aplikowaniem już wkrótce odbędą się również dedykowane wydarzenia Programu i indywidualne konsultacje!

Aktualnie trwający nabór został ograniczony do wybranych priorytetów. O wsparcie mogą ubiegać się inicjatywy transgraniczne zainteresowane rozwojem produktów turystycznych, poszukujące nowych rozwiązań cyfrowych,  promujące zrównoważone wykorzystanie wody i zieloną energię oraz budujące zdolności do współpracy międzynarodowej wśród mniej doświadczonych instytucji.  Natomiast środki Programu zostały już wyczerpane w działaniach dedykowanych internacjonalizacji i wspieraniu gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego też te priorytety zostały wyłączone z naboru. 

WAŻNA INFORMACJA!

Jest to pierwszy nabór na projekty regularne (z rekomendowanym budżetem ok 1-2 mln EUR), w którym instytucje z subregionu olsztyńskiego, włączonego do obszaru kwalifikowalnego Programu w grudniu 2023 r., mogą się ubiegać o wsparcie na pełnych prawach beneficjentów Programu.

Szczegółowe informacje o naborze wniosków, w tym o spotkaniach organizowanych przez Wspólny Sekretariat Programu dostępne są na stronie .

Zachęcamy do konsultowania pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 93 24.

Konsultacje w RPK organizowane są w trybie stałym w formie telefonicznej, e-mail lub w siedzibie RPK/online po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Pomysłodawców bardziej dopracowanych pomysłów projektowych zachęcamy również do udziału w indywidualnych konsultacjach projektowych z udziałem Wspólnego Sekretariatu Programu, które odbędą się 16 maja w Olsztynie. Formularz zgłoszenia na konsultacje oraz fiszka koncepcji projektowej, którą należy wysłać do Wspólnego Sekretariatu do 5 dni przed terminem konsultacji dostępne są na wyżej wskazanej oficjalnej stronie Programu Południowy Bałtyk.

 

Komitet Monitorujący Programu Południowy Bałtyk wybrał na spotkaniu w Kłajpedzie (Litwa) 24 projekty transgraniczne aplikujące w II naborze wniosków, który odbył się w okresie październik- grudzień 2023 roku. W dziewięciu spośród wybranych do dofinansowania projektów uczestniczą partnerzy z naszego regionu.

Łączna suma udzielonego wsparcia partnerom z Polski, Danii, Szwecji, Litwy i Niemiec aplikującym w II naborze wniosków wyniosła ponad 36,7 mln EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dofinansowanie przyznane partnerom z województwa warmińsko-mazurskiego to ponad 2,2 mln EUR, czyli najwyższa dotychczas kwota pozyskana w trakcie jednego naboru przez beneficjentów z Warmii, Mazur i Powiśla. Jest to niewątpliwy sukces i osiągnięty został jeszcze przed formalnym rozszerzeniem obszaru kwalifikowalnego Programu Południowy Bałtyk o subregion olsztyński, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość bałtyckiej współpracy transgranicznej z udziałem naszego województwa.

Do projektów przystąpili nowi partnerzy, nieobecne dotychczas w projektach Płd. Bałtyku samorządy i instytucje z regionu. Są to m.in. gmina Rybno, Olsztynek, Tolkmicko, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W wybranych projektach uczestniczą również doświadczeni we współpracy bałtyckiej partnerzy tj. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, Port w Elblągu oraz elbląskie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Inicjatywy, które uzyskały wsparcie to m.in. projekt ISMA, w którym  gmina Rybno, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i partnerzy z Danii, Litwy i Szwecji, podjęli się  ambitnego wyzwania związanego z potrzebą opracowania bardziej efektywnych metod neutralizacji szkodliwych substancji (metale ciężkie, PFAS, azot) znajdujących się w osadach pościekowych w małych oczyszczalniach ścieków.

Gmina Tolkmicko w projektach ECOMARINES i BOATMAN będzie realizować zadania związane z poprawą stanu środowiska w przystaniach Zalewu Wiślanego (ECOMARINES), jak również postara się o lepsze wykorzystanie swojego potencjału turystycznego w oparciu o tradycje szkutnicze Zalewu (BOATMAN).

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (CEiIK) w Olsztynie, wspólnie z Województwem Warmińsko-Mazurskim (jako Partnerem Stowarzyszonym) włączyło się do międzynarodowego projektu Baltic Manors Route, poruszającego tematykę lepszego wykorzystania potencjału turystycznego dawnych dworów i pałaców obszaru Południowego Bałtyku, w tym starania o pozyskanie statusu oficjalnego szlaku kulturowego Rady Europy. W naszym regionie działania koncentrować się będą na dawnych pałacach Prus Wschodnich.

Na uwagę zasługuje także projekt D-EFFECT z udziałem Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk, miasta Olsztynek oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i partnerów zagranicznych z Szwecji, Danii, Litwy i Niemiec, który swoje działania koncentrować będzie na umacnianiu postaw obywatelskich i prodemokratycznych wśród młodzieży. Projekt ten otrzymał status tzw. Operacji o znaczeniu strategicznym dla Programu.

To tylko kilka przykładów wspartych projektów. Już 25 kwietnia startuje kolejny nabór wniosków w programie. Wszystkich zainteresowanych współpracą transgraniczną w obszarze Południowego Bałtyku zachęcamy do konsultowania swoich pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24.

Konsultacje w RPK organizowane są w trybie stałym w formie telefonicznej, e-mail lub w siedzibie RPK/online po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Już 22 lutego rozpocznie się I nabór na nowy typ projektów w Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Będą to projekty małej skali, którymi Program chce zachęcić do współpracy transgranicznej szczególnie organizacje pozarządowe, mniejsze organizacje publiczne i mniej doświadczone samorządy lokalne. Nabór potrwa do 21 marca 2024 r.  

 

 

Projekty małej skali charakteryzują się mniejszym całkowitym budżetem przedsięwzięcia (do 200 tys. EUR), częściowo uproszczonymi rozliczeniami (w oparciu o ryczałty). Udogodnienia te powinny posłużyć jako „bezpieczny pierwszy krok” w przetestowaniu współpracy transgranicznej przy mniejszych przedsięwzięciach np. projektach turystycznych, kulturalnych czy podejmujących tematykę ochrony środowiska.

Wszystkich zainteresowanych ofertą Programu i zasadami naboru na projekty małej skali zachęcamy do udziału w webinariach i konsultacjach organizowanych w najbliższych dniach:

  • 27 lutego (10:00 – 11:20) -  webinarium (organizowane przez Wspólny Sekretariat Programu) poświęcone poszukiwaniu partnerstw zagranicznych. Udział w wydarzeniu umożliwi zaprezentowanie swoich instytucji potencjalnym partnerom i przedstawienie ewentualnych pomysłów projektowych. To również szansa na dołączenie do konsorcjum projektowego, które będą prezentowały swoje pomysły.  Termin rejestracji  mija 23 lutego.
  • 5-7 marca oraz 12-14 marca – indywidualne konsultacje projektowe (organizowane przez Wspólny Sekretariat Programu). Termin rejestracji na konsultacje min. 7 dni przed datą planowanego spotkania.

Szczegółowe informacje i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Programu: https://southbaltic.eu/-/1st-small-scale-projects-call-to-be-opened-soon-terms-of-reference-and-supporting-measures

Ponadto, Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Olsztynie zaprasza potencjalnych beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w spotkaniach regionalnych:

  • 5 marca (10:00:12:45) - webinarium informacyjne Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 Projekty małej skali – jak zacząć współpracę transgraniczną ? - skierowane do wszystkich potencjalnych beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego, podczas którego omówione zostaną zasady I naboru wniosków na projekty małej skali. Do udziału zaprosiliśmy także przedstawicieli Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kaszuby Północne”, którzy podzielą się doświadczeniami udziału w projekcie „DWORY I PAŁACE POŁUDNIOWEGO BAŁTYKU - Zwiększenie potencjału dworów i pałaców dla rozwoju turystyki na terenach wiejskich obszaru Południowego Bałtyku”

Zgłoszenia osób zainteresowanych udziałem w webinarium prosimy kierować na formularzu zgłoszeniowym na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie do 4 marca 2024 r.

Wszystkich potencjalnych beneficjentów z naszego regionu zainteresowanych udziałem w  I naborze wniosków na projekty małej skali zachęcamy do kontaktu i konsultowania swoich pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym (RPK) Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24.

Konsultacje w RPK organizowane są w trybie stałym w formie telefonicznej, e-mail lub w siedzibie RPK/online po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Komisja Europejska zatwierdziła aktualizację Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. W nowej wersji Program ten rozszerzy swój obszar kwalifikowalny o subregion olsztyński tj. powiaty: olsztyński, lidzbarski, bartoszycki, nidzicki, kętrzyński, mrągowski, szczycieński oraz miasto Olsztyn.  

Włączenie subregionu olsztyńskiego do obszaru kwalifikowalnego Programu Południowy Bałtyk to zwieńczenie wieloletnich starań Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prowadzonych zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Nowa sytuacja geopolityczna, utrata wcześniejszych możliwości współpracy transgranicznej z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej, zwiększony budżet Programu i mocne poparcie regionów uczestniczących w Programie Południowy Bałtyk, przyczyniły się do pozytywnego zakończenia negocjacji z Komisją Europejską sprawie rozszerzenia obszaru kwalifikowalnego Programu.

Wraz ze zmianą geografii Programu uwolniony zostanie potencjał licznych instytucji, organizacji i samorządów z subregionu olsztyńskiego do realizacji projektów z partnerami z duńskich, szwedzkich, niemieckich i litewskich regionów objętych obszarem Programu. Rozszerzenie obszaru pozwoli tym podmiotom na pełnoprawne korzystanie z oferty Programu i dofinansowanie przedsięwzięć transgranicznych bez wymogu spełnienia dodatkowych kryteriów stawianych dotychczas partnerom z spoza obszaru kwalifikowalnego Programu.

Atutem Programu Południowy Bałtyk jest możliwość nawiązania współpracy z partnerami z bałtyckich regionów posiadających w dużej mierze podobną specyfikę do województwa warmińsko-mazurskiego np. mniejszą gęstość zaludnienia, brak lub nieliczne duże aglomeracje miejskie, dominujący charakter wiejski, regionalne specjalizacje m.in. ekologiczna żywność, drewno, turystykę typu „slow tourism” itp.

Udział w międzynarodowych projektach transgranicznych wspieranych przez Program umożliwia m.in. wdrożenie wspólnych innowacyjnych rozwiązań np. IT, nawiązanie trwałych modeli współpracy, tworzenie i przystępowanie do transgranicznych sieci i klastrów, wymianę doświadczeń i know-how, wspólne inwestycje o charakterze pilotażowym oraz wypełnienie brakujących powiązań transgranicznych np. w zakresie małej infrastruktury szlaków turystycznych. Zalety tego programu od dłuższego czasu są już znane beneficjentom z subregionu elbląskiego, którzy mają możliwość uczestnictwa w Programie od perspektywy UE 2007-2013.

Najbliższa okazja na sprawdzenie możliwości Programu Południowy Bałtyk już niebawem, gdyż zbliża się nabór na tzw. projekty małej skali, który odbędzie się w okresie od 22 lutego do 21 marca 2024 r. Ten rodzaj projektów charakteryzuje się m.in. krótszym czasem realizacji (do 18 miesięcy) oraz mniejszym (niż w regularnych projektach) budżetem, który nie może przekroczyć 200 tysięcy EUR.  Projekty małej skali to znakomity sposób na przetestowanie oferty Programu przez mniejsze instytucje i samorządy, również partnerów bez wcześniejszych doświadczeń współpracy międzynarodowej.

Natomiast w kwietniu 2024 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków na projekty regularne cieszące się  zwykle największym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów. Umożliwiają one finansowanie przedsięwzięć trwających do 36 miesięcy i dysponujących większym budżetem tj. ok. 1-2 mln EUR (rekomendowane) – natomiast nie więcej niż 5 mln EUR.

Budżet całego Programu po zmianach obejmujących zwiększenie jego alokacji wynosi  93 802 411 EUR.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych realizacją projektów współpracy transgranicznej w obszarze Południowego Bałtyku do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym (RPK) Programu Południowy Bałtyk działającym w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.  Oferta wsparcia obejmuje bezpłatne doradztwo w zakresie konsultacji pomysłu projektowego m.in. w zakresie dostosowania do specyfiki, logiki i wymogów Programu, wsparcie w poszukiwaniach zagranicznych i krajowych partnerów  oraz w innych sprawach związanych z przygotowaniem aplikacji projektowej. Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 89 521 93 24.

 

Obszar kwalifikowalny Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 po zmianach:

new map SB2021 2027 v2.1

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych bałtycką współpracą transgraniczną do udziału w webinarium „Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Oferta tematyczna, zasady II naboru wniosków oraz dobre praktyki”

Podczas spotkania zostanie przedstawiona oferta Programu Południowy Bałtyk na lata 2021-2027, zasady drugiego naboru wniosków oraz podstawowe zasady rozliczania i kontroli wydatków w projektach.  Przewidziano również prezentację dobrych praktyk i ciekawych doświadczeń współpracy bałtyckiej w projektach realizowanych przez Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy także instytucje, które nie mają doświadczeń z programami Interreg w tym gotowych koncepcji projektów. Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany opinii oraz pozyskania wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia przygody ze współpracą transgraniczną w ramach Interreg.

Natomiast kolejne nabory wniosków w programie Płd. Bałtyk na projekty małe i regularne zostaną ogłoszone już w I połowie 2024 r.  Zachęcamy do rozpoczęcia przygotowań na możliwie wczesnym etapie.  

Więcej informacji o Programie na stronie www.southbaltic.eu

Zgłoszenia zainteresowanych udziałem w webinarium prosimy kierować na formularzu zgłoszeniowym na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 6 listopada 2023 r.

Formularz zgłoszenia

Program spotkania

Rozpoczęła się rejestracja na Doroczne Wydarzenie Programu Południowy Bałtyk 2023 (Annual Event 2023), które odbędzie się w dniach 24-25 października w pięknym historycznym mieście Växjö w Szwecji (Region Kronoberg).

Motywem przewodnim wydarzenia będzie przygotowanie transgranicznych projektów wysokiej jakości oraz networking, który jest nieodzownym elementem zbudowania wartościowego partnerstwa międzynarodowego.

 

  • 24 października odbędzie się wyłącznie część rekreacyjna m.in. zwiedzanie Växjö oraz kolacja networkingowa (udział w tej części wydarzenia jest opcjonalny).  
  • Program zaplanowany na 25 października obejmuje networking i dwie rundy warsztatów, które umożliwią uczestnikom zagłębienie się w wymagania Programu i działania możliwe do wsparcia w nowej perspektywie 2021-2027.

Przewidziano m.in. warsztaty poświęcone logice interwencji Programu,  zasadom przygotowania projektu dobrej jakości i wybranym działaniom programu tj. 1.2 Budowanie łączności regionu poprzez internacjonalizację oraz 4.1 Wzmocnienie zdolności współpracy podmiotów z siedzibą w Obszarze Południowego Bałtyku (w tym społeczeństwa obywatelskiego).

Szczegółowy Program wydarzenia i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie Programu pod linkiem https://southbaltic.eu/-/registration-for-the-annual-event-is-ope-1