W Olsztynie zakończył się kolejny etap projektu ‘Regio-Silience’, dedykowanego wsparciu regionów graniczących z Federacją Rosyjską. Pod patronatem polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, odbyło się wydarzenie z udziałem przeszło 60 interesariuszy z UE i Norwegii, poświęcone dyskusji na temat oddziaływania wojny w Ukrainie na sytuację społeczno-gospodarczą regionów przygranicznych, sąsiadujących z Federacją Rosyjską.
Z inicjatywy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego od marca 2024 r. realizowany jest projekt pt. ‘Regio-Silience’: Targeted policy learning project for the territories bordering the Russian Federation w ramach instrumentu ‘peer review’ (tzw. recenzja partnerska) Programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa 2021-2027.
W projekt zaangażowane jest wiele instytucji, w tym m.in.: Interreg Europe Policy Learning Platform (instrument wsparcia eksperckiego – koordynator), Warmińsko-Mazurskie (lider), przedstawiciele regionów z Litwy, Łotwy, Estonii oraz Finlandii, ministerstwa z tych państw, przedstawiciele norweskiego regionu Finnmark, Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, ESPON (Europejska Sieć Obserwacyjna Planowania Przestrzennego), Interact (Program dedykowany wsparciu współpracy terytorialnej Interreg w UE) oraz Bank Światowy.
W dwudniowych obradach udział wzięło ponad 60 przedstawicieli wszystkich zaangażowanych instytucji. W grupach roboczych zostały wypracowane rekomendacje dotyczące możliwych rozwiązań na poziomie krajowym oraz unijnym, w tym z programów współpracy Interreg, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów polityki spójności, dla regionów graniczących z Rosją w kolejnej perspektywie finansowej UE 2028-2034.
– Dzisiejsze spotkanie w Olsztynie może stanowić dobrą przestrzeń pracy nad rozwiązaniami dla przyszłości naszych regionów – podkreślał podczas konferencji marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. – Wierzę, że razem możemy znaleźć jak najwięcej wspólnych powiązań i potencjałów. Wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej akceptowalne stanowisko w sprawie propozycji nowej perspektywy UE na poziomie krajowym, regionalnym i Interreg. Wierzę, że obecną prezydencję Polski w Radzie UE możemy wykorzystać do informowania o naszych ustaleniach i wynikach na poziomie europejskim. Polski rząd wie, z jakimi problemami borykamy się w regionie i stara się nas wspierać na poziomie krajowym. Ale oczywiście potrzebujemy więcej, potrzebujemy wspólnego podejścia na szczeblu UE ze specjalnymi programami wsparcia.
W regionie Warmii i Mazur dwustukilometrowa granica z Rosją jest źródłem znacznych ograniczeń i trudności rozwojowych związanych m.in. z negatywnymi procesami demograficznymi, stagnacją gospodarczą, szczególnie w branży turystycznej, obawami inwestorów oraz niepewnością mieszkańców.
Wsparcie eksperckie Regio-Silience ma za zadanie opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie warmińsko-mazurskim oraz w wybranych regionach Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Norwegii w kontekście zamrożenia relacji z Rosją po wybuchu wojny w Ukrainie.
– Instrumenty wsparcia, w tym finansowego, dla regionów, które doświadczają pogłębionej peryferyjności, po tym, gdy granica z Rosją została odcięta, są niezbędne – mówi uczestniczący w obradach dr hab. Krzysztof Żęgota z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie. – Po drugie, jeżeli dostrzegamy wspólne zagrożenia ze strony Rosji: hybrydowe, informacyjne, czy migracyjne, to również powinny pojawić się mechanizmy, które pozwolą nam wymieniać się doświadczeniami między podmiotami z Warmii i Mazur, z innymi regionami unijnymi, które sąsiadują z Rosją, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom, bo nasze doświadczenia są porównywalne.
Na przykład w Finlandii, która ma ponad 1300 kilometrów granicy z Rosją, po fińskiej stronie w regionach przygranicznych działał prężnie przemysł turystyczno-handlowy nastawiony na Rosjan. Teraz w obiektach wypoczynkowych znacznie spadły obroty.
– Z względów bezpieczeństwa nie ma co żałować bliskiej z Rosją – mówi Kristiina Jokelainen z Lokalnej Federacji Wschodniej Laponii. – Musimy patrzeć w stronę Europy. Widzę, jak Europa współpracuje przy nowych możliwościach. Jako zjednoczona Europa musimy walczyć o swoją przyszłość i powinniśmy się w tym wspierać. Wydarzenie, które odbywa się dziś w Olsztynie jest doskonałe, ponieważ dyskutujemy o tych samych wyzwaniach i poszukujemy tych samych możliwości.
Po sesji plenarnej uczestnicy konferencji odwiedzili Park Naukowo-Technologiczny w Olsztynie, gdzie odbyła się prezentacja firm i dyskusja z przedsiębiorcami z regionu, którzy doświadczają negatywnych skutków wojny. W kolejnym etapie prac powstanie spójny raport, opracowany przez Interreg Europa we współpracy z województwem warmińsko-mazurskim i pozostałymi interesariuszami projektu. Będzie on podstawą do dalszych działań zaangażowanych regionów również w kontekście negocjacji dedykowanego wsparcia m.in. dla naszego regionu, w ramach nowej perspektywy finansowej
UE 2028-2034.
Z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego nabierają tempa działania dedykowane europejskim regionom graniczącym z Federacją Rosyjską. Wsparcia eksperckiego oraz organizacyjnego udziela instrument ‘peer review’ („recenzja partnerska”) programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa 2021-2027.
Celem współpracy interesariuszy jest opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie warmińsko-mazurskim oraz w wybranych regionach Litwy, Łotwy, Estonii oraz Finlandii w kontekście zamrożenia relacji z Federacją Rosyjską po wybuchu wojny na Ukrainie. Pożądanym rezultatem diagnozy powinny być rekomendacje co do powstania dedykowanych instrumentów wsparcia na poziomie europejskim dla obszarów graniczących z Rosją w kolejnej perspektywie finansowej UE 2028 - 2034. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Po wielomiesięcznych uzgodnieniach co do partnerstwa i zaangażowania w poszczególnych regionach i państwach dotkniętych sąsiedztwem z Rosją odbyło się spotkanie online partnerów,
z udziałem m.in. regionów Taurogi, Mariampole na Litwie, ministerstw właściwych ds. rozwoju na Łotwie, w Estonii i Finlandii, estońskiego Stowarzyszenia Gmin Powiatu Tartu, fińskich regionów Karelii oraz Kymenlaakso a także norweskiego sekretariatu Morza Barentsa. Inicjatywa naszego regionu spotkała się z dużym zainteresowaniem Komisji Europejskiej oraz Programu Interact i sieci ESPON, których reprezentanci również wzięli udział w spotkaniu.
Przedstawiciel województwa warmińsko-mazurskiego przedstawił w trakcie spotkania zagadnienia mające decydujący wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą regionu w obliczu powstania tzw. „nowej żelaznej kurtyny” na granicy z obwodem królewieckim FR, w tym m.in. zamrożenie polsko-rosyjskiej wymiany gospodarczej, wstrzymanie handlu transgranicznego oraz negatywne tendencje w ruchu turystycznym. Poruszono również kwestie depopulacji tych obszarów oraz konsekwencji zakończenia realizacji programu współpracy transgranicznej Interreg Polska-Rosja i utraconych przez nasz region korzyści z tego tytułu.
Uczestnicy spotkania potwierdzili chęć dalszej współpracy i udziału w kolejnym spotkaniu zaplanowanym w styczniu 2025 r. w Olsztynie, w trakcie których odbędą się międzynarodowe interaktywne sesje oraz warsztaty poświęcone wypracowaniu rekomendacji dla przyszłych instrumentów na szczeblu krajowym i Interreg dla regionów graniczących z Rosją w nowej perspektywie finansowej UE.
Zainteresowani szeroko pojętym rozwojem regionalnym w swojej okolicy mogą wziąć udział w tematycznych webinariach on-line Programu Interreg Europa 2021-2027. We wrześniu i październiku br. eksperci platformy learningowej programu organizują szereg wydarzeń poświęconych wielosektorowym politykom rozwoju.
Sam Program Interreg Europa 2021-2027 wspiera wymianę doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowę potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego, w tym wsparcia dla zarządzających programami oraz samorządów zainteresowanych doskonaleniem swoich polityk rozwoju lokalnego. Docelowo projekty Interregu Europa dostarczają wypracowane w międzynarodowym partnerstwie, ulepszone instrumenty polityki rozwoju (np. programy, strategie, aktów prawa miejscowego itp.)
W trakcie webinariów będą poruszane kwestie dotyczące m.in. społecznego wymiaru agroturystyki, redukcji emisji w logistyce miejskiej, integracji obywateli państw trzecich na rynku pracy, wspierania innowacji w dziedzinie technologii medycznych i MŚP oraz niebiesko-zielonej infrastruktury dla odpornych na zmiany klimatyczne miast. Swoim doświadczeniem podzielą się, między innymi, praktycy reprezentujący samorządy lokalne i regionalne z państw UE.
Webinaria będą prowadzone w języku angielskim (język programu Interreg Europa).
Harmonogram webinariów i linki do rejestracji:
- 10 września – Wymiar społeczny agroturystyki https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/the-social-dimension-of-agritourism
- 19 września – Redukcja emisji w logistyce miejskiej https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/reducing-the-emissions-of-urban-logistics
- 1 października – Integracja obywateli państw trzecich na rynku pracy https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/labour-market-integration-of-third-country-nationals
- 15 października - Wspieranie innowacji w dziedzinie technologii medycznych i MŚP https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/supporting-health-tech-innovation-and-smes
- 17 października - Niebiesko-zielona infrastruktura dla odpornych na zmiany klimatyczne miast I: Zrównoważone zarzadzanie wodą
https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/blue-green-infrastructure-for-resilient-cities-i-sustainable-water-management - 24 października - Niebiesko-zielona infrastruktura dla odpornych na zmiany klimatyczne miast II: Zazielenianie krajobrazu miejskiego
https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/blue-green-infrastructure-for-resilient-cities-ii-greening-the-urban-landscape - 29 października – Niebiesko-zielona infrastruktura dla odpornych na zmiany klimatyczne miast III: Partycypacja obywatelska
https://www.interregeurope.eu/policy-learning-platform/events/blue-green-infrastructure-for-resilient-cities-iii-citizens-participation
Program Interreg Europa 2021-2027 zaprasza także na wydarzenia organizowane w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast:
- 8 października – Wspieranie Paktu na rzecz obszarów wiejskich: Wsparcie lokalnych działań na rzecz przyszłości obszarów wiejskich https://regions-and-cities.europa.eu/programme/2024/sessions/36161
- 9 października – Rozszerzenie UE - szansa i wyzwanie dla europejskich miast i regionów https://regions-and-cities.europa.eu/programme/2024/sessions/31665
- 10 października – Społeczności korzystające z odnawialnych źródeł energii na rzecz bardziej ekologicznej i odpornej Europy https://regions-and-cities.europa.eu/programme/2024/sessions/34217
Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Interreg działającym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oferta wsparcia oraz szczegóły aplikowania w nadchodzących konkursach programów Interreg Europa, Interreg Europa Środkowa oraz aktualnie trwającego w Programie Interreg Region Morza Bałtyckiego będą tematami webinarium pn. „Współpraca transnarodowa i międzyregionalna Interreg na Warmii i Mazurach. Nabory wniosków w 2024 r.”, które odbędzie się 27 marca 2024 r. na platformie Webex
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Departament Polityki Regionalnej) we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza wszystkich zainteresowanych realizacją projektów w międzynarodowym partnerstwie na regionalne webinarium na temat zasad aplikowania w otwartych konkursach Programów współpracy transnarodowej (Interreg Europa Środkowa, Interreg Region Morza Bałtyckiego) oraz współpracy międzyregionalnej (Interreg Europa) na lata 2021-2027.
Celem wydarzenia jest przybliżenie zasad i specyfiki naborów oraz ich ukierunkowania tematycznego.Podczas spotkania przedstawione zostaną także inspiracje i dobre praktyki na przykładzie wybranych projektów z udziałem partnerów z województwa warmińsko-mazurskiego.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą terytorialną Interreg do udziału w webinarium.
-
Program spotkania
-
Formularz zgłoszenia (Termin rejestracji: 26 marca)
Harmonogram naborów w 2024 r.
-
Interreg Region Morza Bałtyckiego : TRWA! 17 stycznia - 21 czerwca 2024 r.
-
Interreg Europa: 20 marca – 7 czerwca 2024 r.
-
Interreg Europa Środkowa – rozpoczęcie naboru planowane w październiku 2024 r.
Szczegółowych informacji o Programach Interreg oraz webinarium udziela Biuro Współpracy Terytorialnej w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel 89 521 93 26/24
Rozstrzygnięto wyniki drugiego naboru wniosków w Programie współpracy międzyregionalnej Interreg Europa na lata 2021-2027. Wśród pozytywnie ocenionych wniosków znalazły się dwa projekty z udziałem beneficjentów z Warmii i Mazur.
Komitet Monitorujący Interreg Europa zatwierdził 78 projektów spośród 146 wniosków otrzymanych w drugim naborze, zakończonym w czerwcu tego roku. Wśród dofinansowanych znalazły się dwa projekty z udziałem partnerów z województwa warmińsko-mazurskiego zaś w jednym z nich partner z regionu pełni rolę lidera konsorcjum:
- Lokalna Grupa Działania "Południowa Warmia" (jako partner wiodący projektu) otrzymała 262 tys. EUR dofinansowania z EFRR w ramach projektu INSPIRE, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych i inteligentnych instrumentów polityki dla obszarów wiejskich. W projekcie uczestniczy 8 podmiotów z 7 państw (Polska, Niemcy, Hiszpania, Łotwa, Irlandia, Włochy, Węgry). Projekt zakłada, że cyfryzacja i potencjał technologii informacyjno-komunikacyjnych są kluczowymi czynnikami umożliwiającymi społecznościom wiejskim przekształcenie się w bardziej innowacyjne, tj. bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i gości, jednocześnie przeciwdziałając depopulacji i degradacji Odbędzie się to poprzez poprawę instrumentów wsparcia zorientowanych na bardziej ukierunkowane i bardziej zintegrowane planowanie terytorialne, wykraczające poza sektorową interwencję środków EFRR , EFRROW i EFS.
- Gmina Miasto Ełk otrzymała 59 tys. EUR dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach projektu DAPHNE, którego celem jest dekarbonizacja służby zdrowia w regionach UE. W projekcie uczestniczy 8 podmiotów z 7 państw (Polska, Włochy, Irlandia, Belgia, Grecja, Rumunia, Szwecja), które na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym mają wypracować i wdrożyć polityki dotyczące lepszej dekarbonizacji sektora opieki zdrowotnej. W ramach zintegrowanego podejścia, DAPHNE usprawni projektowanie i wdrażanie takich działań jak: zaopatrzenie w energię, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, zarządzanie łańcuchem dostaw czy zarządzanie odpadami.
Kolejny trzeci już nabór w programie zaplanowano w terminie 20 marca – 7 czerwca 2024 r.
Program Interreg Europa 2021-2027 ma na celu wzmocnienie potencjału instytucjonalnego instytucji publicznych, oferuje wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz umożliwia innowacyjne podejście projektowe w ramach pilotaży. Priorytety programu skupiają się wokół wszystkich celów polityki objętych interwencją funduszy unijnych na lata 2021-2027. Program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Więcej informacji https://www.interregeurope.eu/