Wspólnie z Programem Interreg Południowy Bałtyk świętowaliśmy Dzień Współpracy Interreg 2024 podczas Dorocznego Wydarzenia w nadbałtyckim Stralsundzie w Niemczech.
Dzień Współpracy Interreg to seria dorocznych wydarzeń obchodzonych we wrześniu i wczesnym październiku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, kiedy to organizowane są różnorakie akcje promujące regiony i społeczności lokalne uczestniczące we współpracy transgranicznej.
Program Południowy Bałtyk, który umożliwia współpracę partnerom z Polski, Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji, w tym roku obchodził to święto podczas Dorocznego Wydarzenia, które odbyło się w historycznym, hanzeatyckim mieście Stralsund w Niemczech w dniach 24-25 września.
Jak co roku, Doroczne Wydarzenie Programu posłużyło interesariuszom bałtyckiej współpracy jako znakomita platforma dialogu, refleksji i przyszłościowego myślenia koncentrując się na przewodnim temacie "Ewoluujące priorytety: Wyzwania i trendy w programie Interreg Południowy Bałtyk".
Częścią spotkania były m.in. warsztaty koncentrujące się na trzech przewodnich tematach:
- Kształtowanie przyszłości Programu Interreg Południowy Bałtyk - podczas tej sesji przeanalizowano kluczowe wyniki ankiety przeprowadzonej od maja do lipca 2024 r. na temat przyszłości Programu, biorąc pod uwagę m.in. preferowane obszary zainteresowania oraz zmiany i wyzwania w regionie Południowego Bałtyku.
-
Najlepsze praktyki w zakresie wdrażania projektów - podczas warsztatów przedstawiono m.in. strategie współpracy w zakresie wdrażania projektów, wskazówki dotyczące najlepszych praktyk, a także sugestie usprawnienia współpracy i możliwej synergii między projektami.
-
Wzmocnienie komunikacji w projektach dzięki sztucznej inteligencji (AI) - w trakcie tego warsztatu uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób narzędzia AI mogą poprawić komunikację i produktywność projektów, w celu usprawnienia codziennej pracy i zwiększenia wydajności.
Obchodom Dnia Współpracy Interreg 2024 został poświęcony szczególnie II dzień wydarzenia podczas interaktywnej gry (quizu z tematycznymi stacjami), która była m.in okazją do lepszego zapoznania się uczestników z subregionem olsztyńskim, dołączonym niedawno do obszaru Programu. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Olsztynie przygotował stację z pytaniami dedykowaną temu obszarowi z regionalnymi upominkami dla grup biorących udział w tej części wydarzenia.
Pierwsi partnerzy z subregionu olsztyńskiego dołączyli już do projektów wybranych podczas II naboru wniosków, są to: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Gmina Olsztynek. Liczymy, że oferta Programu okaże się interesująca dla kolejnych instytucji z naszego województwa.
II dzień wydarzenia oferował także tradycyjnie możliwości networkingu i udziału w prezentacjach projektów poszukujących partnerów do projektów planowanych do złożenia w ramach 4 naboru wniosków podczas sesji „Project idea pitching and networking”.
Dowiedz się więcej o Programie Południowy Bałtyk na oficjalnej stronie Programu i dołącz do nas podczas kolejnego Dorocznego Wydarzenia Programu, które odbędzie się w Danii w 2025 r.
Youtube: Annual Event 2024 Stralsund