Zainteresowani rozwojem przygranicznych przedsięwzięć mają szansę wziąć udział w sesji informacyjnej na temat inicjatywy b-solutions dedykowanej regionom przygranicznym. Wydarzenie obędzie się w formule on-line 28 czerwca br. i skierowane jest do samorządów i struktur transgranicznych zainteresowanych uzyskaniem bezpośredniego i specjalistycznego wsparcia prawnego w celu znalezienia rozwiązań administracyjnych i prawnych w usuwaniu przeszkód utrudniających współpracę z sąsiadami.
Organizatorem wydarzania 28 czerwca (godz. 11:30-12:15) jest Stowarzyszenie Europejskich Regionów Przygranicznych (AEBR). Będzie to okazja do zapoznania się z projektem b-solutions, który umożliwił znalezienie rozwiązań dla ponad 140 przypadków przeszkód prawnych i administracyjnych wzdłuż granic Unii Europejskiej. Opis pierwszych 90 przypadków jest dostępny w bibliotece online.
Wspierając współpracę transgraniczną, b-solutions zajmuje się trudnościami napotykanymi
w regionach przygranicznych w różnych obszarach tematycznych, np.:
- współpraca instytucjonalna,
- usługi publiczne,
- rynek pracy,
- edukacja,
- Europejski Zielony Ład.
Napotykane trudności to przeszkody natury prawnej lub administracyjnej, które ograniczają współpracę transgraniczną. Te przeszkody mogą wpływać na wiele aspektów życia w regionach przygranicznych, takich jak: praca i dojazdy do niej, zarządzanie wspólnymi zasobami i obszarami chronionymi, wizyty u lekarza po drugiej stronie granicy. W województwie warmińsko-mazurskim potencjalne rozwiązania mogą dotyczyć pogranicza polsko-litewskiego i subregionu ełckiego.
Ze wsparcia b-solutions mogą korzystać:
- instytucje publiczne (gminy, regiony, uniwersytety, szpitale)
- oraz struktury transgraniczne, takie jak: euroregiony i europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej, które napotykają takie trudności na swoim terytorium.
Wsparcia w ramach inicjatywy b-solutions udzielają eksperci prawni odpowiedzialni za analizę barier i propozycję rozwiązań w studium przypadku. Uczestnictwo w tym procesie pomaga również podnosić świadomość współpracy transgranicznej wśród decydentów na wszystkich szczeblach.
Wnioski od zainteresowanych stron są na bieżąco weryfikowane i przekazywane do realizacji. Można je składać za pomocą prostego formularza internetowego w dowolnym języku europejskim.
Termin składania wniosków upływa 10 listopada 2023 roku.
Aby zarejestrować się na sesję informacyjną w środę 28 czerwca (godz. 11:30-12:15), kliknij tutaj.
Więcej informacji o naborze i link do złożenia wniosku znajduje się na stronie internetowej inicjatywy b-solutions .