Kierunki i perspektywy rozwoju sektora turystycznego w ramach współpracy transgranicznej Polski i Litwy to temat nowego badania, zleconego przez Komisję Europejską. O założeniach pracy ekspertów oraz lokalnych wyzwaniach i potrzebach dyskutowano w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
Celem badania prowadzonego przez prof. Joannę Kurowską-Pysz na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej jest przede wszystkim określenie w jaki sposób wzmocnić atrakcyjność turystyczną regionów dzięki współpracy polsko-litewskiej, biorąc pod uwagę uwarunkowania lokalne w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim, które są objęte zasięgiem programu współpracy transgranicznej Interreg Litwa-Polska.
W spotkaniu dedykowanym naszemu regionowi udział wzięli m.in przedstawiciele organizacji z sektora turystyki i samorządów z subregionów ełckiego i olsztyńskiego, którzy dotychczas uczestniczyli w turystycznych projektach Programu Litwa-Polska lub planujący takie działania.
W dyskusji mocno wybrzmiały głosy, że konieczne jest skierowanie uwagi na potrzebę racjonalnej dystrybucji ograniczonych środków Programu Litwa- Polska, a także możliwości budowania efektywnych, komplementarnych ofert i produktów turystycznych również przy wykorzystaniu innych funduszy.
Dyskusja pokazała również jak ważne jest budowanie synergii i kompleksowych ofert turystycznych, wychodzących poza wymiar lokalny. Zwrócono uwagę na potrzebę lepszej koordynacji i współpracy z centrami informacji turystycznej oraz z partnerami biznesowymi.
Oferta turystyczna i jej jakość ulega systematycznej poprawie, potrzeby są jednak nadal znaczące, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z agresją Rosji na Ukrainę i jej konsekwencji. Utrata w regionie turystów rosyjskich i kwestie obaw turystów krajowych i zagranicznych o bezpieczeństwo w powiatach przygranicznych wpłynęły negatywnie na branżę turystyczną.
Pomimo relatywnie bliskiej odległości do granicy z Litwą, turyści litewscy nadal często dopiero odkrywają walory naszego regionu i stanowią bez wątpienia ważną grupę docelową.Prace ekspertów będą kontynuowane w przyszłym roku, a ich wyniki powinny pozwolić na lepszą diagnozę potrzeb i trafne wskazanie przyszłych kierunków współpracy transgranicznej UE post 2027, poprawiając ofertę sektora turystyki po obu stronach granicy polsko-litewskiej.