W dniach 15-16 marca br. w Białymstoku odbyło się II posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego (WKM) Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, którego najważniejszym punktem był wybór strategicznych projektów pogranicza, tzw. Dużych Projektów Infrastrukturalnych - LIP. Pośród pięciu projektów ubiegających się o dofinansowanie wynoszące do 90 % kosztów kwalifikowalnych były aż dwa projekty z partnerem wiodącym z województwa warmińsko-mazurskiego. Były to projekty „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” w partnerstwie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie z Administracją Miasta Gusiew
z obwodu kaliningradzkiego, a także projekt „Poprawa jakości wód Morza Bałtyckiego, w tym transgranicznych lagun: Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego i Kurońskiego” w partnerstwie Gminy Tolkmicko z Administracją Gminy Zelenogradsk, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Rosyjskiej Akademii Nauki (Atlantycki Oddział Instytutu Oceanologii Shirshova). Pozostałe projekty obejmowały partnerów wiodących z obwodu kaliningradzkiego (2 projekty) oraz województwa pomorskiego (1 projekt).


W wyniku negocjacji z udziałem przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego WKM przyznał dofinansowanie trzem projektom, które poza ich wartością dodaną dla rozwoju pogranicza były również najbardziej dojrzałe pod względem przygotowania do realizacji (dysponowanie dokumentacją i niezbędnymi pozwoleniami). Dofinansowanie uzyskały:
1. Projekt „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” – wartość projektu 8 040 000 euro w tym dofinansowanie dla Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie (lidera) w kwocie 5 249 745 euro.
2. Projekt „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Svetly i Malbork” – wartość projektu 5 117 838,46 euro w tym dofinansowanie Gminy Malbork (partnera regularnego) w kwocie 2 215 384,61 euro.
3. Projekt „Transgraniczne trasy rowerowe dla zrównoważonego rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego” – wartość projektu 4 500 000 euro, w tym dofinansowanie Województwa Warmińsko-Mazurskiego (partnera regularnego projektu) w kwocie 32 265 euro.


Dofinansowany projekt dotyczący budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 w Bartoszycach uzyskał najwyższe przyznane dofinansowanie w stawce projektów w tym uzyskał największą kwotę wsparcia dla partnera polskiego. Ma on niezwykle istotne znaczenie dla usprawnienia ruchu w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza polsko-rosyjskiego w kierunku przejścia granicznego w Bezledach. W polsko-rosyjskim obszarze transgranicznym szczególnie odczuwalne dla obu stron są skutki słabego skomunikowania oraz niewystarczająca ilość połączeń drogowych. Utrudnia to kontakty transgraniczne, zakłóca ruch tranzytowy i generuje negatywne skutki dla środowiska.


Realizacja projektu pozwoli na poprawę dostępności transportowej dzięki budowie alternatywnego przejazdu przez Bartoszyce, w tym: modernizację około 1 350 m drogi, budowę mostu drogowego i zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 na odcinku od ulicy Gdańskiej (poprzez teren niezagospodarowany z mostem przez rzekę Łynę) do ulicy J. Poniatowskiego i dalej tą ulicą do skrzyżowania z DK 51 prowadzącą do i z przejścia granicznego Bezledy - Bagrationowsk. Dofinansowanie w kwocie ponad 20 milionów złotych pozwoli na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza i jest wynikiem wieloletnich starań samorządu województwa o dofinansowanie projektu ze środków programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


Dofinansowanie uzyskał również projekt Transgraniczne trasy rowerowe dla zrównoważonego rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego z udziałem województwa warmińsko-mazurskiego
w roli partnera regularnego. Jest to projekt związany z turystyką rowerową. Województwo skupi się w nim na tzw. „działaniach miękkich” związanych z integracją istniejącej i planowanej infrastruktury ścieżek rowerowych pogranicza polsko-rosyjskiego w tym wymianę doświadczeń z partnerami rosyjskimi.


Projekty, którym Wspólny Komitet Monitorujący przyznał dofinansowanie w kolejnym etapie trafią do formalnej weryfikacji Komisji Europejskiej, która powinna potwierdzić zasadność przyznanego dofinansowania, co stanowi rutynową procedurę stosowaną wobec projektów strategicznych.


Pozostałe projekty, które nie uzyskały wsparcia będą mogły się ubiegać o środki Programu Polska-Rosja w ramach regularnego naboru (wartość komponentu infrastrukturalnego nie będzie mogła przekroczyć 2,5 mln euro), który decyzją WKM odbędzie się w dniach 16.04 – 16.07.2018 r.

Wkrótce można się spodziewać szczegółów na temat zasad zbliżającego się naboru.
Strona Programu: www.plru.eu