Komitet Monitorujący Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 dokonał wyboru projektów aplikujących w pierwszym naborze wniosków.  Wśród 11 najlepszych projektów znalazło się miejsce dla Warmii i Mazur. Beneficjenci z 5 państw południowego Bałtyku łącznie otrzymają dofinansowanie w kwocie 17,8 mln EUR.

Podczas II spotkania Komitetu Monitorującego Programu Południowy Bałtyk w Køge w Danii, przedstawiciele państw i regionów obszaru Południowego Bałtyku wybrali do dofinansowania projekty dotyczące: cyfryzacji, wzmocnienia powiązań międzynarodowych, wspierania przejścia na energię przyjazną środowisku, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zrównoważonego korzystania z wody. 

Dofinansowanie otrzymał m.in. projekt DigiTechPort2030, który realizowany będzie w międzynarodowym partnerstwie 8 instytucji z Niemiec, Szwecji i Litwy i Polski. Partnerem z województwa warmińsko-mazurskiego jest Zarząd Portu Morskiego w Elblągu. Ogólnym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa wiedzy i umiejętności w zakresie działań na rzecz obniżenia emisyjności w małych i średnich portach regionu Południowego Bałtyku. Projekt przewiduje m.in. opracowanie rozwiązań i narzędzi w zakresie harmonizacji działań małych i średnich portów oraz „mapy drogowej” kierunkującej ich dostosowanie do wymogów regulacji UE w tym Europejskiego Zielonego Ładu.

Lista wszystkich projektów które otrzymały dofinansowanie dostępna jest na stronie https://southbaltic.eu/-/projects-from-the-1st-call-for-proposals-selected-for-funding-by-the-monitoring-committee

Na spotkaniu w  Danii powróciła także kwestia proponowanego przez Polskę rozszerzenia obszaru programu o subregion olsztyński. Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich potwierdzili wcześniejszą zgodę na powiększenie obszaru kwalifikowalnego programu. Szczegółowe rozwiązania będą ustalane z Komisją Europejską w ramach procedowanej zmiany Programu, w tym zwiększenia jego budżetu o dodatkowe 8,3 mln EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oczekuje się iż w 2024 r. Program zostanie poszerzony o subregion olsztyński, co powiększy możliwości aplikowania partnerom z naszego województwa.

Komitet Monitorujący  zatwierdził także zmiany do Podręcznika programu oraz podjął decyzję w sprawie zakresu i terminów następnych konkursów na projekty regularne oraz małe projekty. Otwarcie kolejnego, drugiego już regularnego naboru wniosków planowane jest na październik 2023 r.     

Przyszłych projektodawców zachęcamy już teraz do tworzenia koncepcji projektowych, tworzenia partnerstw oraz konsultacji pomysłów z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu w Olsztynie tel. 89 521 93 24 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.