Uruchomiony został nabór na projekty zalążkowe, tzw. „seed money” dotyczące prac przygotowawczych dla beneficjentów planujących aplikowanie do nowego Programu Południowy Bałtyk na lata 2021-2027.  To już 4 nabór projektów Seed money w Programie Południowy Bałtyk 2014-2020, a wnioski aplikacyjne można składać do 21 listopada 2022 r.

Zainteresowani aplikowaniem powinni skoncentrować się na jednym z dostępnych w aktualnym naborze celów szczegółowych Programu na lata 2014-2020:

1.1  Zwiększenie obecności MŚP z sektora niebieskiego i zielonego na rynkach międzynarodowych,

2.1  Intensywniejszy rozwój obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego obszaru Południowego Bałtyku dla tworzenia zrównoważonych obszarów turystycznych

2.2 Poprawa wykorzystania zielonych technologii w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń na obszarze Południowego Bałtyku

3.1 Poprawa jakości usług transportowych przyjaznych środowisku w obszarze Południowego Bałtyku

5.1   zwiększenie zdolności do współpracy podmiotów lokalnych z obszaru Południowego Bałtyku poprzez udział w transgranicznych sieciach.

Projekty zalążkowe realizowane w powyższych celach tematycznych Programu na lata 2014-2020 powinny skutkować przygotowaniem aplikacji do naboru na regularne projekty Programu już w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.

W perspektywie 2021-2027 Program Południowy Bałtyk  wspierać będzie projekty transgraniczne w zakresie: cyfryzacji, wzmacniania łączności regionu poprzez internacjonalizację, wspierania przejścia na zieloną energię,  promowania zrównoważonego wykorzystania wody, promowania transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), rozwoju zrównoważonej, odpornej i innowacyjnej turystyki, wzmocnienia zdolności współpracy podmiotów obszaru Południowego Bałtyku.

Szczegółowe informacje dostępne są w projekcie dokumentu programu Południowy Bałtyk 2021-2027 w tym miejscu.

Wartość całkowita projektu typu Seed money może wynieść do 40.000 EUR lub do 32.000 EUR (w zależności od wyboru formy: online lub stacjonarnej, dla organizacji warsztatu transgranicznego). Minimalne partnerstwo międzynarodowe powinno obejmować 2 partnerów z 2 różnych krajów (z obszaru kwalifikowalnego Programu tj. wybranych regionów z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy). Działania projektowe powinny przyczyniać się do wykonania 2 wskaźników tj. przygotowania koncepcji projektu oraz organizacji co najmniej jednego wspólnego warsztatu transgranicznego.

Szczegóły naboru oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na oficjalnej stronie programu.

Zapraszamy również do udziału w regionalnym webinarium informacyjnym nt. seed money, które odbędzie się 7 października na platformie Zoom. Szczegółowy program  oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod tym linkiem.

Wspólny Sekretariat Programu w Gdańsku zaprasza także na webinarium poświęcone naborowi, które odbędzie się 18 października br. (w języku angielskim). Rejestracja na to wydarzenie dostępna  jest pod tym linkiem.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w  4 naborze projektów Seed money Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 zachęcamy do kontaktu i konsultowania pomysłów projektowych z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24.