20 października 2022 r. rozpoczął się II nabór projektów w programie współpracy transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027. Wszystkich zainteresowanych współpracą bałtycką zapraszamy do udziału w regionalnym webinarium pt. „Drugi nabór w Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 – jak przygotować dobry projekt ?” które odbędzie się 7 listopada (online) na platformie WEBEX.
W perspektywie finansowej 2021-2027 Program Interreg Region Morza Bałtyckiego realizowany jest w oparciu o trzy wybrane cele polityki UE: Bardziej inteligenta Europa, Bardziej zielona Europa oraz Lepsze zarządzanie Interreg. Program wspierać będzie projekty podejmujące wspólne, transnarodowe wyzwania w zakresie: wzmacniania odporności gospodarki i społeczeństw na zewnętrzne zagrożenia np. pogorszenie koniunktury, kryzysy natury zdrowotnej; podnoszenia jakości i efektywności usług publicznych; poprawy stanu oraz zrównoważonego wykorzystania wód; wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), transformacji energetycznej i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności przyjaznej środowisku.
Kolejny nabór wniosków pozwala ubiegać się o dofinansowanie dla projektów małych i głównych w 3 priorytetach programu. Projekty małe wyróżniają się wieloma uproszczeniami, zarówno w realizacji jak i rozliczaniu i są dedykowane w szczególności dla organizacji, które do tej pory nie uczestniczyły w programie. Projekty główne z kolei dają możliwość przetestowania innowacyjnego rozwiązania w regionie.
Niezależnie od morskich konotacji nazwy programu, jego oferta skierowana jest do wszystkich polskich województw i ich subregionów. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. władze centralne i samorządy regionalne i lokalne, instytucje publiczne, sektor pozarządowy i podmioty prywatne.
Ogłoszenie o naborze – projekty główne
Ogłoszenie o naborze – projekty małe
Szczegółowe informacje i dostęp do pakietu aplikacyjnego https://interreg-baltic.eu/gateway/calls/
Podczas webinarium przedstawiona zostanie oferta Programu oraz zasady drugiego naboru wniosków. Podpowiemy Państwu także jak podejść do aplikowania z perspektywy warmińsko-mazurskiego beneficjenta, tj. omówiony zostanie regionalny potencjał do współpracy w ramach programu Region Morza Bałtyckiego w tym perspektywy i wyzwania rozwojowe charakterystyczne dla województwa warmińsko-mazurskiego. Ekspert ds. bałtyckich przedstawi również specyfikę projektów realizowanych w programie transnarodowym (tzw. logikę interwencji), a także przykłady dotychczas zrealizowanych projektów, podejmujących problematykę charakterystyczną także dla województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas spotkania omówimy także kwestie komplementarności Interreg z funduszami programu regionalnego tj. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWiM) 2021-2027.
Udział w spotkaniu online należy potwierdzić poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 4 listopada br.
Link do spotkania zostanie wysłany z potwierdzeniem rejestracji.