Artykuły z kategorii
Litwa-Polska
O współpracy transgranicznej z miejscowo…
10-12-2024
W miniony piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z reprezentantami samorządów wchodzących w skład Stowarzyszenia Uzdrowisk Warmii i Mazur. Na spotkaniu przedstawiono ofertę Programów Interreg...
WięcejEuropa Środkowa
Interreg Europa Środkowa - wsparcie obsz…
14-10-2024
Już 15 października br. rozpoczyna się trzeci nabór wniosków Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, którego celem jest wprowadzenie pionierskich rozwiązań dla obszarów peryferyjnych i zapóźnionych, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi...
WięcejRegion Morza Bałtyckiego
Turystyka w Regionie Morza Bałtyckiego
04-03-2024
Już w czerwcu odbędzie się kolejna edycja Forum Turystyki Morza Bałtyckiego. Jest to coroczne wydarzenie w ramach Strategii UE dla Regionu Bałtyckiego (SUERMB), którego celem jest promowanie dialogu, budowanie konsensusu...
WięcejPołudniowy Bałtyk
Interreg Południowy Bałtyk – 2 równoległ…
07-11-2024
W Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 ogłoszono kolejne nabory wniosków, tym razem na dwa rodzaje projektów: regularne i małej skali. Wnioski projektowe można składać od 5 listopada 2024 do 4...
WięcejINTERREG EUROPA
Debata o przyszłości z europejskimi regi…
03-10-2024
Z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego nabierają tempa działania dedykowane europejskim regionom graniczącym z Federacją Rosyjską. Wsparcia eksperckiego oraz organizacyjnego udziela instrument ‘peer review’ („recenzja partnerska”) programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa 2021-2027. Celem...
WięcejPolska-Rosja
Konsultacje społeczne w Programie Polska…
05-11-2021
Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Rosja 2014-2020 zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dot. Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Programu Interreg Polska-Rosja 2021-2027. Dokumenty będące przedmiotem konsultacji oraz formularz...
WięcejCele tematyczne
Program musi być skoncentrowany na wyborze maksymalnie 4 celów tematycznych z zamkniętej listy wskazanej w Dokumencie Programowym dla programów Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. W ramach Programu wybrano następujące cele tematyczne: CT 3 Promocja kultury lokalnej i ochrona dziedzictwa kulturowego CT 6 Ochrona środowiska i dostosowanie do zmian klimatu CT 7 Poprawa dostępności regionów, rozwój sieci i systemów transportowych oraz komunikacji oraz CT 10 Promocja zarządzania granicami i bezpieczeństwo granic.
Osie priorytetowe
Program będzie wspierać następujące Osie Priorytetowe:
Współpraca na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego oraz rozwoju transgranicznego.
Przykładowe działania: wspólne projekty promujące turystykę; ochrona, renowacja i rekonstrukcja mienia dziedzictwa kulturowego i historycznego, zabytków i ich otoczenia; projekty uzupełniające infrastrukturę turystyczną, wspólne kreowanie produktów turystycznych z uwzględnieniem konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego.
Współpraca na rzecz czystego środowiska w obszarze transgranicznym.
Przykładowe działania: wspólne projekty w zakresie ochrony i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych; współpraca transgraniczna w celu ochrony cennych ekosystemów i zagrożonych gatunków; wspólne szkolenia, spotkania i wymiana dobrych praktyk pomiędzy władzami lokalnymi i regionalnymi w zakresie ochrony środowiska; wspólne projekty dotyczące zrównoważonego zarządzania, ochrony i wykorzystania zasobów słodkiej wody.
Dostępność regionów i zrównoważony transgraniczny transport i komunikacja
Przykładowe działania: wspólny rozwój multimodalnych systemów transportowych; wspólny rozwój i poprawa jakości i bezpieczeństwa istniejących połączeń komunikacyjnych; wspólne projekty dotyczące poprawy mobilności towarów i osób; wspólne inicjatywy dotyczące rozwoju i poprawy jakości istniejącej infrastruktury teleinformatycznej; wspólne tworzenie sieci szerokopasmowych.
Wspólne działania w zakresie efektywności i bezpieczeństwa granic
Przykładowe działania: wspólne inicjatywy mające na celu poprawę infrastruktury przejść granicznych; wspólne tworzenie spójnego systemu znaków i identyfikacji wizualnej przejść granicznych; wspólne projekty dotyczące wyposażenia istniejących przejść granicznych pozwalających na usprawnienie ich funkcjonowania.
Obszar Programu
Obszar wsparcia po polskiej stronie granicy będzie obejmował podregiony NUTS 3: suwalski, gdański, starogardzki, trójmiejski, elbląski,ełcki i olsztyński, a także dwa regiony przyległe: słupski i białostocki. Po stronie rosyjskiej obszarem kwalifikowalnym będzie cały Obwód Kaliningradzki.
Budżet Programu
Planowany budżet nowego Programu wynosi 48,584 mln EUR. Alokacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) - 24,292 mln EUR oraz Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS) - 24,292 mln EUR.
Dofinansowanie
Poziom dofinansowania projektów prawdopodobnie pozostanie na tym samym poziomie i będzie wynosił do 90% kosztów kwalifikowlanych. W każdym przedsięwzięciu musi brać udział co najmniej dwóch beneficjentów (po jednym z Polski i Rosji).
Stan zaawansowania prac nad dokumentem Programu
Wstępna wersja Programu została przekazana do Komisji Europejskiej (KE) 30.06.2015 r.
Do jego uruchomienia konieczne jest zawarcie porozumienia finansowego między UE i Federacją Rosyjską (tzw. memorandum finansowego) oraz jego ratyfikacja, jednak do tej pory nie zostało ono podpisane. Ostateczna wersja Programu Operacyjnego Polska-Rosja musi zostać przekazana do KE w IV kwartale 2015 r. Ponadtowg Instytucji Zarządzającej i Komisji Europejskiej, Program musi zostać zatwierdzony do końca 2015 r.Przewiduje się, że pierwszy nabór wniosków zostanie ogłoszony na przełomie 2016/ 2017 roku.