Artykuły z kategorii
Litwa-Polska
O współpracy transgranicznej z miejscowo…
10-12-2024
W miniony piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego z reprezentantami samorządów wchodzących w skład Stowarzyszenia Uzdrowisk Warmii i Mazur. Na spotkaniu przedstawiono ofertę Programów Interreg...
WięcejEuropa Środkowa
Interreg Europa Środkowa - wsparcie obsz…
14-10-2024
Już 15 października br. rozpoczyna się trzeci nabór wniosków Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, którego celem jest wprowadzenie pionierskich rozwiązań dla obszarów peryferyjnych i zapóźnionych, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi...
WięcejRegion Morza Bałtyckiego
Turystyka w Regionie Morza Bałtyckiego
04-03-2024
Już w czerwcu odbędzie się kolejna edycja Forum Turystyki Morza Bałtyckiego. Jest to coroczne wydarzenie w ramach Strategii UE dla Regionu Bałtyckiego (SUERMB), którego celem jest promowanie dialogu, budowanie konsensusu...
WięcejPołudniowy Bałtyk
Interreg Południowy Bałtyk – 2 równoległ…
07-11-2024
W Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 ogłoszono kolejne nabory wniosków, tym razem na dwa rodzaje projektów: regularne i małej skali. Wnioski projektowe można składać od 5 listopada 2024 do 4...
WięcejINTERREG EUROPA
Debata o przyszłości z europejskimi regi…
03-10-2024
Z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego nabierają tempa działania dedykowane europejskim regionom graniczącym z Federacją Rosyjską. Wsparcia eksperckiego oraz organizacyjnego udziela instrument ‘peer review’ („recenzja partnerska”) programu współpracy międzyregionalnej Interreg Europa 2021-2027. Celem...
WięcejPolska-Rosja
Konsultacje społeczne w Programie Polska…
05-11-2021
Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Rosja 2014-2020 zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dot. Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Programu Interreg Polska-Rosja 2021-2027. Dokumenty będące przedmiotem konsultacji oraz formularz...
WięcejInformacji o Programie Południowy Bałtyk udziela pracownik Regionalnego Punktu Kontaktowego: Pan Karol Ostrowski - tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kolejny (drugi) nabór wniosków w Programie Południowy Bałtyk 2014-2020 planowany jest w terminie od 9 maja do 17 czerwca 2016 r.
Program Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020 umożliwia realizację projektów współpracy transgranicznej, której celem jest zwiększenie potencjału niebieskiego i zielonego rozwoju obszaru Południowego Bałtyku.
„Zielony wzrost" jest terminem opisującym ścieżkę wzrostu gospodarczego, wykorzystującą zasoby naturalne w sposób zrównoważony. Oznacza on stymulowanie wzrostu i rozwoju gospodarczego przy jednoczesnym zagwarantowaniu, że dobra naturalne będą mogły dostarczać zasobów i usług środowiskowych, od których zależy dobro obecnych i przyszłych pokoleń.
„Niebieski wzrost" jest częścią strategii Europa 2020 i odnosi się do kwestii potencjału gospodarczego oceanów, mórz i obszarów przybrzeżnych w kontekście zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, w harmonii ze środowiskiem morskim i poprzez współpracę pomiędzy partnerami publicznymi i prywatnymi, w tym MŚP.
O dofinansowanie w ramach programu będą mogły ubiegać się projekty realizujące priorytety Programu:
- wzmocnienie aktywności międzynarodowej oraz zdolności innowacyjnej niebieskiej i zielonej gospodarki Południowego Bałtyku;
- wykorzystanie potencjału środowiskowego i kulturalnego obszaru Południowego Bałtyku na rzecz „niebieskiego" i „zielonego" wzrostu;
- poprawa łączności transgranicznej na rzecz funkcjonalnego „niebieskiego" i „zielonego" transportu;
- wzmocnienie wydajności zasobów ludzkich na rzecz „niebieskiej" i „zielonej" gospodarki obszaru;
- zwiększenie wydajności współpracy podmiotów lokalnych na obszarze Południowego Bałtyku na rzecz "niebieskiego" i "zielonego" wzrostu.
Kwalifikowalni partnerzy projektów to m.in.:
- władze regionalne i lokalne oraz ich związki i stowarzyszenia;
- organizacje pozarządowe;
- szkoły, uniwersytety i instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub badawczą;
- instytucje wspierające/promujące zrównoważony rozwój, innowacyjność oraz przedsiębiorczość, np. inkubatory przedsiębiorczości oraz izby handlowe;
- stowarzyszenia formalne, klastry i sieci MŚP (posiadające osobowość prawną);
- firmy publiczne lub prywatne (o charakterze publicznym lub non-profit), zajmujące się gminną lub komunalną gospodarką środowiskową i energetyczną (odpady, woda, ogrzewanie, ochrona jakości powietrza);
- biura zatrudnienia i administracja rynku pracy;
- izby handlowe, agencje rozwoju biznesu, inkubatory biznesu, parki technologiczne i inne organizacje finansowe i wsparcia biznesu.
Obszar Programu obejmuje: Litwę (okręgi Kłajpeda, Taurogi i Tylża), Polskę (subregiony szczeciński, koszaliński, słupski, gdański, trójmiejski i elbląski), Niemcy (powiaty kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie: Nordwestmecklenburg, Rostock, Vorpommern-Rügen, Vorpommern-Greifswald oraz Miasto Rostock), Danię (regiony: Bornholm i Zealand, subregiony: Østsjælland, Vest-og Sydsjælland) oraz Szwecję (regiony terytorialne Kalmar, Blekinge, Skania i Kronoberg).
Indywidualne konsultacje projektów z kadrą Wspólnego Sekretariatu w Gdańsku odbędą się w drugiej połowie marca 2016 r. Wnioskodawcy zainteresowani konsultacjami będą mogli zarejestrować swoje pomysły projektowe za pośrednictwem formularza online. Planuje się, iż rejestracja rozpocznie się w połowie lutego 2016 r. Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji zostaną opublikowane w najbliższym czasie na stronie Programu www.southbaltic.eu.
Instytucją odpowiedzialną za współpracę z zainteresowanymi realizacją projektów jest Wspólny Sekretariat Programu, z siedzibą w Gdańsku przy Al. Grunwaldzkiej 186, tel. 58 761 00 30, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacji na temat Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) udziela Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: tel. 89 521 93 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W Programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 ogłoszono kolejne nabory wniosków, tym razem na dwa rodzaje projektów: regularne i małej skali. Wnioski projektowe można składać od 5 listopada 2024 do 4 lutego 2025.
Program Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 wspiera transgraniczną współpracę instytucji z nadmorskich i przyległych do nich regionów Polski, Niemiec, Litwy, Szwecji i Danii. W województwie warmińsko-mazurskim aktualnie obszar współpracy obejmuje subregiony elbląski i olsztyński.
Ogłoszony nabór to możliwość wsparcia projektów regularnych (budżet 1-2 mln EUR) w zakresie:
-
cyfryzacji w obszarze Południowego Bałtyku,
-
działań związanych z przechodzeniem na zieloną energię,
-
promowania zrównoważonego korzystania z zasobów wodnych,
-
rozwijania zrównoważonej turystyki,
-
wzmacniania zdolności do współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku.
Natomiast małe projekty (budżet do 200 tys. EUR) mogą ubiegać się o wsparcie tylko w jednym działaniu – wzmacnianie zdolności do współpracy podmiotów z obszaru Południowego Bałtyku.
W tym naborze Program podkreśla jeszcze bardziej potrzebę zaangażowania nowych instytucji, które dotychczas nie brały udziału w projektach w perspektywie 2014-2020 i 2021-2027. Powinni oni stanowić przynajmniej 1/3 partnerstwa w danym projekcie.
Ten wymóg to szansa na dołączenie do partnerstw m.in. instytucji z subregionu olsztyńskiego, który niespełna rok temu został formalnie włączony do obszaru Programu Południowy Bałtyk.
Konsultacje w Regionalnym Punkcie Kontaktowym w Olsztynie:
Wszystkich zainteresowanych realizacją projektów transgranicznych w programie Południowy Bałtyk zapraszamy do konsultowania swoich pomysłów z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu w Olsztynie. Konsultacje realizowane są w trybie ciągłym w czasie trwania naboru, po wcześniejszym umówieniu wizyty, spotkania online lub dłuższych konsultacji telefonicznych.
RPK planuje także organizację regionalnego spotkania informacyjnego, o szczegółach tego wydarzenia poinformujemy Państwa niebawem.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 89 521 93 24
Jeśli poszukują Państwo partnerów zagranicznych do udziału w projekcie, zachęcamy do udziału w Forum poszukiwania partnerów, które odbędzie się 3 grudnia br. w Gdańsku.
Partnerzy wiodący z województwa warmińsko-mazurskiego będą także mieli możliwość skonsultowania swoich pomysłów podczas regionalnych konsultacji z udziałem Wspólnego Sekretariatu Programu, które odbędą się 19 grudnia w Olsztynie.
Szczegółowe informacje o naborze wniosków, pakiet dokumentów aplikacyjnych oraz formularze rejestracyjne na forum poszukiwania partnerów oraz regionalne konsultacje 19 grudnia w Olsztynie, dostępne są na oficjalnej stronie Programu
Wspólnie z Programem Interreg Południowy Bałtyk świętowaliśmy Dzień Współpracy Interreg 2024 podczas Dorocznego Wydarzenia w nadbałtyckim Stralsundzie w Niemczech.
Dzień Współpracy Interreg to seria dorocznych wydarzeń obchodzonych we wrześniu i wczesnym październiku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, kiedy to organizowane są różnorakie akcje promujące regiony i społeczności lokalne uczestniczące we współpracy transgranicznej.
Program Południowy Bałtyk, który umożliwia współpracę partnerom z Polski, Niemiec, Litwy, Danii i Szwecji, w tym roku obchodził to święto podczas Dorocznego Wydarzenia, które odbyło się w historycznym, hanzeatyckim mieście Stralsund w Niemczech w dniach 24-25 września.
Jak co roku, Doroczne Wydarzenie Programu posłużyło interesariuszom bałtyckiej współpracy jako znakomita platforma dialogu, refleksji i przyszłościowego myślenia koncentrując się na przewodnim temacie "Ewoluujące priorytety: Wyzwania i trendy w programie Interreg Południowy Bałtyk".
Częścią spotkania były m.in. warsztaty koncentrujące się na trzech przewodnich tematach:
- Kształtowanie przyszłości Programu Interreg Południowy Bałtyk - podczas tej sesji przeanalizowano kluczowe wyniki ankiety przeprowadzonej od maja do lipca 2024 r. na temat przyszłości Programu, biorąc pod uwagę m.in. preferowane obszary zainteresowania oraz zmiany i wyzwania w regionie Południowego Bałtyku.
-
Najlepsze praktyki w zakresie wdrażania projektów - podczas warsztatów przedstawiono m.in. strategie współpracy w zakresie wdrażania projektów, wskazówki dotyczące najlepszych praktyk, a także sugestie usprawnienia współpracy i możliwej synergii między projektami.
-
Wzmocnienie komunikacji w projektach dzięki sztucznej inteligencji (AI) - w trakcie tego warsztatu uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób narzędzia AI mogą poprawić komunikację i produktywność projektów, w celu usprawnienia codziennej pracy i zwiększenia wydajności.
Obchodom Dnia Współpracy Interreg 2024 został poświęcony szczególnie II dzień wydarzenia podczas interaktywnej gry (quizu z tematycznymi stacjami), która była m.in okazją do lepszego zapoznania się uczestników z subregionem olsztyńskim, dołączonym niedawno do obszaru Programu. Regionalny Punkt Kontaktowy Programu w Olsztynie przygotował stację z pytaniami dedykowaną temu obszarowi z regionalnymi upominkami dla grup biorących udział w tej części wydarzenia.
Pierwsi partnerzy z subregionu olsztyńskiego dołączyli już do projektów wybranych podczas II naboru wniosków, są to: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Gmina Olsztynek. Liczymy, że oferta Programu okaże się interesująca dla kolejnych instytucji z naszego województwa.
II dzień wydarzenia oferował także tradycyjnie możliwości networkingu i udziału w prezentacjach projektów poszukujących partnerów do projektów planowanych do złożenia w ramach 4 naboru wniosków podczas sesji „Project idea pitching and networking”.
Dowiedz się więcej o Programie Południowy Bałtyk na oficjalnej stronie Programu i dołącz do nas podczas kolejnego Dorocznego Wydarzenia Programu, które odbędzie się w Danii w 2025 r.
Youtube: Annual Event 2024 Stralsund
Rozpoczęły się prace nad przyszłością Programu Interreg Południowy Bałtyk po roku 2027. Instytucje Programu zachęcają do podzielenia się opiniami na temat możliwości i wyzwań, które w przyszłości należy podjąć w formule współpracy transgranicznej w obszarze południowego Bałtyku.
Zachęcamy do wypełnienia jednego z dwóch krótkich formularzy online:
- dla interesariuszy Programu (beneficjentów i potencjalnych beneficjentów) np. społeczności lokalnych, władz samorządowych, szkół, uniwersytetów oraz organizacji pozarządowych https://forms.office.com/e/113GiA9GRp
- dla wszystkich obywateli zainteresowanych współpracą transgraniczną https://forms.office.com/e/VLVfCYn1n0
Formularze będą aktywne do końca czerwca.
Program Południowy Bałtyk w województwie warmińsko-mazurskim obejmuje subregiony elbląski i olsztyński. Do aktywnego udziału w badaniu ankietowym zachęcamy szczególnie interesariuszy z tego obszaru. Państwa opinia może mieć realny wpływ na przyszłą ofertę wsparcia Programu.
Raport prezentujący wyniki badań zostanie przygotowany we wrześniu. Niewykluczone, że jesienią przeprowadzone zostaną dodatkowe konsultacje. Wyniki zostaną przekazane Komisji Europejskiej i posłużą m.in. do opracowania nowego programu.
W przypadku dodatkowych pytań o ankietę lub Program Południowy Bałtyk zachęcamy do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programu Południowy Bałtyk w Olsztynie e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 89 521 93 24.
Foto: Andreas Breitling źródło Pixabay